- Wat is jouw rol als omgevingsmanager voor de aannemer die het onderhoudscontract voor RWS uitvoert?
Ik kijk vanuit het perspectief van de omgeving naar het project. Bij RWS projecten gaat dit niet alleen om de daadwerkelijke projectomgeving en stakeholders, maar ligt de focus op conditionering en vergunningen. Daarnaast bestaat mijn werk grotendeels uit afstemming met weg- en vaarbeheerders.
- Waarom is onderhoud aan kunstwerken vaak complexer dan het op het eerste gezicht lijkt?
Kunstwerken vervullen vaak een belangrijke functie in het wegennet, zowel voor autowegen als vaarwegen. Stremmingen hebben daardoor dus grote impact op de omgeving. Daarnaast zijn kunstwerken complex vanuit een constructief oogpunt. Vaak zijn er ingrijpende werkzaamheden nodig om tot een goede oplevering te komen.
- Hoe merk je in jouw dagelijkse werk dat infrastructureel projecten ook politieke projecten zijn?
Onderhoud is natuurlijk niet sexy; vaak zie je er geen direct resultaat van. Terwijl het wel essentieel is voor de levensduur van een kunstwerk. Het bouwen van een nieuwe brug, verbreden van een snelweg of realiseren van een extra aanlegsteiger voor de recreatievaart levert politiek gezien veel meer op. Dat maakt dat er ook gelobbyd moet worden voor onze activiteiten. Dit kan tot gevoelige situaties leiden.
- Je hebt te maken met belangen van Rijkswaterstaat, maar ook van gemeenten, waterschappen en provincies. Hoe houd je die belangen bij elkaar?
Dit kan ik het beste laten zien met een voorbeeld. In augustus 2026 gaan wij de druk- en slijtlaag van de Westervoortse autobrug vervangen. De werkzaamheden duren 4 weken, waarbij de brug volledig is afgesloten voor al het gemotoriseerde verkeer. De brug ligt naast de IJsselbrug A12, waar zeer recent ingrijpende werkzaamheden zijn afgerond. De omgeving heeft dus al lange tijd met file en omleiding te maken gehad. Tenslotte vervangt Provincie Gelderland ook nog het asfalt van de N325, ook wel Pleijroute genoemd, in juli 2026. Er gebeurt dus erg veel in zeer korte tijd, met veel impact op het omliggende wegennet.
Daarnaast bestaat in 2026 het dorp Westervoort 1300 jaar, waarbij gedurende het hele jaar leuke activiteiten worden georganiseerd. Bijvoorbeeld een skippybalrace die de brug als startpunt heeft, in dezelfde periode als onze werkzaamheden.
We hebben hierbij dus veel afgestemd met de provincie, gemeentes, nood- en hulpdiensten en diverse andere stakeholders. Uiteindelijk hebben wij 1) de uitvoerperiode aangepast op de werkzaamheden van de provincie aan de N325; 2) gaan wij ‘slim stremmen’ – gemeentes voeren binnen onze stremming ook ander werk uit (o.a. onderhoud aan groen en vervangen van een detectielus) – én 3) passen wij tijdens de skippybalrace de indeling van ons werkvak aan. Zo hebben we door afstemming ruimte gecreëerd voor de vele belangen die hier spelen!
Door: Sjoerd van Dolderen, Omgevingsmanager



